" Йокысыз узган 900 көн"

Югары Сон төп белем бирү мәктәбе һәм Югары Сон мәдәният йорты хезмәткәрләре катнашында бүген Туган якны өйрәнү музеенда Ленинград блокадасында зыян күрүчеләрне искә алу уңаеннан " Йокысыз узган 900 көн"диеп исемләнгән әдәби - кичә оештырылды.Тарих фәненең остазы мөгәллим Рамил Гамир улы  балаларга ябык шәһәрдә яшәүчеләр өлешенә чыгарылган авыр сынаулар: ач һәм салкын, заводларда ир-атлар белән беррәттән эшләгән балалар һәм хатын-кызлар, батыр пионер партизаннар,совет солдатлары тарафыннан Ленинградны саклау турында сөйләде. Укучылар Н. Ходзының әсәрләре белән таныштылар , В. Воскобойниковның «900 көн батырлык», И. Миксонның «Жила, была»,  Ленинград халкының батырлыгы һәм ныклыгы, Ладожское күле аша коткару «тормыш юлы " төзелеше турында белделәр.
Чара ахырында сәнгать җитәкчесе Гөлнара Рафат кызы балаларга "Ленинград блокадасы" дигән викторина сорауларына җавап бирергә тәкъдим итте һәм герой Ленинград турында башка авторларның хикәяләре һәм шигырьләре белән таныштырды.

• 11.09.2021